Hakkımızda

BAföG

BaföG; Almanya merkezli ve Eğitim Araştırma Bakanlığı'na bağlı resmi bir kurumdur. Amacı: Başta Almanya olmak üzere; İsviçre, Danimarka, İzlanda gibi üye ülkere yurt dışından eğitim almak maksadıyla gelen üniversite öğrencilerine maddi destekte bulunarak, onların eğitim hayatını kolaylaştırmaktır. Birçok çeşit destek türü bulunan BaföG; bu yıl 50. yılını kutlamaktadır.

BaföG Uni & Bafög Türkiye, Türkiye'den üniversite eğitimi için kayıtlı üye ülkelere gelen öğrencilere çeşitli hibe destekleri sunmaktadır. Aylık Hibe, Tek Seferlik Hibe veya KYK Kredi Kapama türlerinde desteklenen öğrencilerden, eğitim hayatı sonunda üstün başarı gösterenlere birçok iş imkanı da sağlanmaktadır. 

 

KAPI AÇICI BİRÇOK EĞİTİM YOLLARI


Anja Karliczek
Alman Federal Meclisi Üyesi
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı

Federal Eğitim Bakanı Anja Karliczek, eşit fırsatların garantisi olarak BAföG'den bahsetti. BAföG'nin 50 yıl önce tanıtılması, eğitimde daha fazla fırsat eşitliğine yönelik önemli bir adımdır. Devlet, ebeveynlerin çocuklarını maddi nedenlerle destekleyemediği durumlarda devreye girer. BAföG ile bireysel eğitim yollarını gerçekleştirmek için yasal bir destek hakkı oluşturduk. BAföG, birçok insan için eğitim ve profesyonel yollarının kapılarını açmıştır. Yeteneklerinizi geliştirmek sadece kişisel mutluluk için önemli değildir. Bu aynı zamanda iş ve bilim için bir yer olarak Almanya'nın ulusal çıkarınadır. Bir inovasyon ülkesi Almanya olarak, ancak mümkün olduğu kadar çok insan kendi becerilerine ve fikirlerine katkıda bulunursa başarılı olabiliriz. BAföG'e sahip olmasaydık, onu icat etmek zorunda kalırdık."